středa 3. května 2017

Recenze - Dracula (Bram Stoker)

"Nevyhledávám ani veselí, ani radost, ani zářivé rozkošnictví přemíry slunečního svitu a jiskřících vod, jaké mají v oblibě lidé mladí a veselí. Už nejsem mlád. A mé srdce, znavené dlouhými roky truchlení po mrtvých není naladěno na radostnou strunu. Navíc jsou hradby mého zámku rozbořeny, stíny jsou přečetné a vítr mrazivě vane pobořeným cimbuřím a okny. Miluji šero a stín a jsem rád, mohu-li zůstávat se svými myšlenkami."
Informace o knize

Název knihy: Dracula
Originální název knihy: Dracula
Nakladatelství: Omega (2015)
Autor: Bram Stoker
Žánr: Světová literatura, horory
Typ: kniha - pevná vazba

Stručný děj

Děj začíná odjezdem Johnatana do Bystřice, odkud má být odvezen do hradu hraběte Dráculy. I přes to, že ho místní od cesty odrazují, odjíždí kočárem cestou vedoucí k hradu.
Dracula ho srdečně přivítá a pozve ho na již připravenou večeři. Johnatana zaráží podivuhodný vzhled jeho hostitele (chlupaté dlaně, srostlé obočí, výrazně dlouhé a špičaté zuby, rudé rty...)
Po celý den se Johnatan ocitá v hradu úplně sám, hrabě se k němu připojuje až k večeru, kdy mu Johnatan u večeře (kterou hrabě opět nejí) vypráví o Londýně apod.
Podivuhodné chování hraběte Johnatanovi nedá spát. Jednou ho načapá, jak vylézá z okna nad propastí a opouští zámek. Sebere odvahu a začne prozkoumávat hrad. Ze samé únavy však usne v jedné z místností. Probudí jej až hluk, který způsobí tři ženy - upírky. Chystají se ho zabít, naštěstí pro Johnatana se objeví hrabě Dracula, který ženám dá dítě, které zabijí.
Protože Johnatan ví až příliš hodně, nutí ho hrabě napsat 3 dopisy s budoucími daty, který hrabě záhy odešle.
Johnatan se snaží všelijakými způsoby dostat ze spárů hraběte.

Johnatanova snoubenka Mína tráví své odloučení od Johnatana u své přítelkyně Lucy. Postupem času začíná být Lucy čím dál tím více náměsíčná a také stále více unavená. Kromě toho se jí na krku dvě podivné ranky.
Mína svou přítelkyni opouští a vyráží za Johnatanem, který se vrátil ze svých cest. O Lucy se stará Dr. Seward, přítel snoubence Lucy Artura. (Dr. řídí ústav pro duševně choré)
Lucyin stav je čím dál tím horší, proto je povolán na pomoc Van Helsing z Amsterdamu. Ten po důkladném posouzení situace usuzuje, že její nemoc není jen tak obyčejná. Lucy dostává řadu transfuzí, které jí ovšem nepomáhají. I když si to Van Helsing jen těžko připouští, přichází na to, že milovanou Lucy vysává upír.
Lucy umírá a přeměňuje se na upíra. Van Helsing spolu s ostatními zjišťují dle svědectví ubohého Johnatana děsivou skutečnost.
DRÁKULA JE V LONDÝNĚ!!


"Odsuzuji tě k živoucí smrti a věčné touze po krvi."

Obálky
Moje recenze

Upřímně, kdo by neznal příběh o krvelačném tvorovy bloudícího nocí. Deníková forma psaní dodává knize zvláštní a celkem i tajemný ráz.
Dracula mi naháněl už od začátku husí kůži, stejně jako jeho tři "společnice". Text je napsaný srozumitelně a velmi barvitě.
Ovšem některé pasáže se mi až neskutečně vlekly, že jsem si v duchu přála "Draculo, kdy už se konečně objevíš?!" Také bych knize vytkla pro mě až moc uspěchaný konec, čekala jsem to tak trochu víc "epičtější" :)

http://www.cbdb.cz/kniha-1431-dracula-dracula

2 komentáře:

  1. Jaký byl ten překlad od Omegy? Já jsem Drákulu četla kdysi dávno a líbí se mi to jejich vydání, jenže Omega je známá mizernými překlady a chybami v textu. Nenarazila jsi na něco takového? Díky za odpověď.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak překlad nijak ohodnotit nemůžu, protože jsem zatím četla pouze tohle vydání. Ale chystám se pořídit originální znění tak snad až potom. :) Co se týče chyb v textu, těch jsem tam několik opravu našla, ale myslím, že to příběh nijak nepokazí. :)

      Vymazat

Instagram